Jak przebiega montaż płyt warstwowych?
Płyty warstwowe są praktycznym rozwiązaniem architektonicznym. Materiał ten jest łatwy w instalacji, a także funkcjonalny w użytkowaniu. Gdzie i jak montuje się płyty warstwowe?
Montaż płyt warstwowych – co to?
Płyta warstwowa to materiał, którego powszechnie używa się w budownictwie przemysłowym. Na montaż płyt warstwowych najczęściej decydują się przedsiębiorcy, którzy planują postawić biurowiec, sklep wielkopowierzchniowy, halę produkcyjną czy magazyn. Tworzywo pozwala na wykonanie dachu płaskiego, a także ścian wielkoformatowych obiektów.
Właściwości płyt warstwowych do montażu
Najważniejszą cechą płyt warstwowych jest to, że zawierają one termoizolacyjny rdzeń. Jednak nie każda płyta zapewnia taką samą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Inna izolacja dachu płaskiego występuje w materiałach wykorzystujących styropian, wełnę mineralną czy poliuretan.
Wypełnienie płyty wpływa nie tylko na zabezpieczenie termiczne, ale także na izolacyjność akustyczną, wagę elementu osłonowego czy też sposób jego reakcji na ogień.
Jak wygląda montaż płyt warstwowych?
Remont dachu hali czy postawienie magazynu to prace, które z płytami warstwowymi można wykonać naprawdę bardzo szybko i sprawnie. Warto pamiętać, że płyty same w sobie nie są elementem konstrukcyjnym. Ten materiał montowany jest na stalowym szkielecie budynku i dlatego też ma funkcję osłonową.
Montaż płyt warstwowych opiera się na połączeniu ich przy pomocy dokładnego dociskania zamków. Odpowiednie dopasowanie płyt zapewnia bardzo dobrą szczelność konstrukcji. Jednak nawet profesjonalne zespojenie materiałów osłonowych często wymaga dodatkowego uszczelnienia.
Miejsca, w których płyty łączą się bez zamków, należy zabezpieczyć poliuretanową pianką niskoprężną albo butylem. Użycie uszczelniaczy będzie potrzebne np. przy styku płyty ściennej z dachową. Warto o tym pamiętać podczas naprawy dachu płaskiego.
Płyty warstwowe to materiał, który sprawia, że budowa budynków przemysłowych jest niezwykle łatwa. Ich właściwości zapewniają wytrzymałość, a także funkcjonalność gotowego obiektu.