Jak kupić pralkę?

Wybór pralki jest łatwy jeśli nie musimy jej kupować. Kiedy jednak musimy podjąć decyzję, wybór okazuje się trudny. Zatem, jak kupić pralkę? Oto 5 rzeczy, o których warto pamiętać, aby wybrać pralkę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb. 

Jak kupić pralkę – wymiary mają znaczenie

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć przed zakupem pralki jest określenie miejsca, w którym ją ustawimy. Warto je wcześniej wymierzyć, pamiętając o tym, aby uwzględnić ok. 8 cm na wystające elementy pralki w postaci przyłącza do wody.

Jeżeli miejsca mamy mało, warto postawić na pralkę ładowaną od góry, która z założenia jest węższa od standardowych modeli ładowanych z przodu, ale ma mniejszą pojemność bębna. Alternatywą są też tutaj ładowane od frontu modele typu slim – ich zaletą jest nie tylko mała głębokość, ale też fakt, że możemy dodatkowo zagospodarować użytkowo jej wierzch.

Bęben – najważniejszy element pralki

Wybierając nową pralkę warto wziąć pod uwagę nie tylko pojemność bębna ale i jego rodzaj. Pojemność dobieramy w oparciu o ilość członków rodziny.

Optymalna pojemność bębna dla singla to ok. 4-4,5 kg, dodatkowe 2 kg przydadzą się kilkuosobowej rodzinie. Z kolei przy większej liczbie dzieci, kiedy pranie trzeba robić prawie codziennie, sprawdzi się pralka z bębnem o pojemności powyżej 7 kg.

Na efektywność prania duży wpływ ma sam rodzaj bębna. Te o strukturze diamentu sprawdzają się przy delikatnym praniu zapobiegając zaciąganiu się tkanin. Struktura plastrów miodu (tzw. SoftCare) sprawia, że ubrania nie dotykają podczas prania ścianek bębna, dzięki czemu się nie mechacą. Z kolei bęben typu VarioSoft pokryty jest od środka wypukłymi kroplami, które w zależności od rodzaju obrotów umożliwiają zarówno delikatne, jak i intensywne pranie. Typ Shiatsu rozluźnia podczas prania włókna tkanin, co umożliwia środkom głębsze wnikanie w strukturę ubrania.

Prędkość wirowania

Rozsądnym rozwiązaniem jest zakup pralki z prędkością co najmniej 1000 obrotów na minutę oraz możliwością regulacji prędkości wirowania. Taka prędkość wirowania zapewni dobrze odwirowane ubranie, które będzie szybko schło. Wyższa prędkość wirowania nie tylko podniesie cenę pralki, ale też oznacza głośniejszą jej pracę oraz zagniecenia odzieży.

Pralka z klasą efektywności energetycznej

Pobudki ekonomiczne oraz coraz częściej – ekologiczne sprawiają, że zwiększamy uwagę na klasę energetyczną nowej pralki, rozumianą jako roczne zużycie energii wyrażonej w kW/h. Obecnie mamy do wyboru siedem stopni klas energetycznych – od najbardziej efektywnego A+++ do D o najniższym współczynniku efektywności.

Jeżeli zależy nam na korzystnych rachunkach za energię elektryczną – wybierzmy pralkę z oznaczeniem A. Przy czym, im więcej plusów przy A, tym mniej zużycia energii, wody, ale i niższy poziom hałasu. Wyższa klasa energetyczna pralki oznacza oczywiście jej wyższą cenę. Warto tu jednak pomyśleć o długofalowych korzyściach i oszczędnościach wynikających z zakupu pralki o wyższej klasie energetycznej.

Zaprogramuj pralkę pod siebie

Programator dostosowany do rodzaju tkanin, temperatury oraz długości prania to już standardowe rozwiązanie. Nowoczesne modele pralek są wyposażone w coraz większą liczbę funkcjonalności, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku rodzin, w których każdy nosi inny typ ubrania. Przykładowe, dodatkowe programy to: pranie skrócone, służące jedynie odświeżeniu odzieży, pranie tkanin mieszanych niewymagające sortowania ubrań zgodnie z kolorem, pranie koszul, tryb dla alergików, funkcja ½ wsadu, pranie parowe lub bąbelkowe, czy zabezpieczenie przed dziećmi. Możemy też znaleźć modele, w których mamy możliwość samodzielnego skonstruowania trybu poprzez dobór temperatury i wirowania, a nawet pralki zintegrowane ze smartfonem, pozwalające na zdalne włączanie prania.


źródło: Max Elektro

One comment

Dodaj komentarz