Jak dobrać podnośnik teleskopowy do pracy? Czy ich użytkowanie jesienią jest bezpieczne?

Wybór odpowiedniego podnośnika do wykonywanych robót związany jest z ich miejscem, wysokością na jakiej prowadzone są prace, a także dostępem do danego miejsca z ulicy. Warto zatem zastanowić się jak dobrać model teleskopowy do specyfiki danej pracy, a także czy użytkowanie urządzenia do podnoszenia osób i rzeczy jesienią jest bezpieczne.

O rodzajach podnośników teleskopowych słów kilka

Przede wszystkim wykonując pracę wewnątrz magazynów czy innych obiektów o dużej wysokości należy wybierać podnośniki teleskopowe elektryczne w Bozer.pl. W tym przypadku należy dbać o stopień naładowania akumulatora, regularne i prawidłowe ładowanie, kontrolę jego stanu technicznego. Dobierając konkretny model podnośnika należy oczywiście zwrócić uwagę na jego gabaryty, tak by bez problemu mieścił się wewnątrz i można nim było swobodnie manewrować. We wszelkich pracach na zewnątrz na dużych wysokościach sięgających dwudziestu, a nawet około czterdziestu metrów sprawdzą się podnośniki teleskopowe spalinowe. Ich niewątpliwą zaletą jest mocny silnik, zapewniający wielogodzinną i efektywną pracę. Co jest decydujące przy doborze podnośnika poza rodzajem napędu? Wiele kwestii. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim maksymalną wysokość roboczą, wszak nie może się okazać, że wybrany sprzęt ma zbyt mały wysięg. Ważny jest oczywiście maksymalny udźwig zarówno w przypadku transportu materiałów, jak i ludzi. Ponieważ w każdej branży czas to pieniądz istotne znaczenie ma prędkość podnoszenia, choć trzeba pamiętać, że należy dostosować ją do panujących warunków, występujących drgań, a także dbać o utrzymywanie stałej prędkości, zwłaszcza przy transporcie materiałów, aby nie dopuścić do kołysania kosza i możliwości wypadnięcia materiałów z dużej wysokości. Ostatnią kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę jest konstrukcja ramienia, wszak do wyboru jest prosta i łamana.

Do jakich prac wybrać podnośnik teleskopowy prosty?

W wielu pracach na wysokości, np. transporcie materiałów budowlanych i montażowych na kolejne kondygnacje sprawdzi się podnośnik teleskopowy prosty. Jeśli teren jest nierówny musi być to podnośnik zamontowany na podwoziu samochodowym, gdyż takie daje najlepszą amortyzację. Bardzo dobrze sprawdzą się także podnośniki samojezdne obsługiwane z kosza lub pulpitu. Podnośniki teleskopowe proste sprawdzą się do pracy w magazynach wysokiego składowania. Tutaj operator musi podjechać jak najbliżej miejsca docelowego, gdyż nie ma możliwości manipulowania ramieniem. Takie podnośniki sprawdzą się także przy myciu okien w wieżowcach.

Gdzie sprawdzi się podnośnik łamany, zwany też przegubowo-teleskopowym?

Wszędzie tam, gdzie trudno dotrzeć, a jednocześnie wysokość jest spora odpowiednie będą podnośniki przegubowo-teleskopowe. Sprawdzą się w przypadku konserwacji iglicy budynku sakralnego czy też innego budynku zabytkowego, Będą odpowiednim wyborem przy wycince drzew, czy naprawie linii wysokiego napięcia. Sprawdzą się zatem dla branży drzewnej, elektrycznej. Mogą być także odpowiednim wyborem dla firm zajmujących się montażem bilbordów na wysokich wieżowcach. Oczywiście to tylko przykłady, a zastosowań może być zdecydowanie więcej.

Jak zapewnić bezpieczeństwo użytkowania podnośnika jesienią?

Na koniec chcemy jeszcze zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracy. Przede wszystkim należy konserwować podnośniki. W Warszawie wiele firm chętnie wynajmuje tego typu urządzenia, gdyż leasing z usługą serwisowania bardziej im się opłaca niż zakup sprzętu. Dbałość o podnośniki konieczna jest o każdej porze roku i muszą przechodzić regularne przeglądy techniczne. Należy dbać o to, by nigdy nie przekraczać maksymalnego udźwigu. W przypadku deszczowej pogody prace na budowie mogą być wstrzymane, jeśli ich specyfika wymaga odpowiedniej wilgotności, a także słonecznej aury. Nie oznacza to jednak, że jesienią nie można użytkować podnośników. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo pracowników obsługujących i będących na platformie roboczej i wyposażyć ich w odpowiedni sprzęt ochronny, w tym kaski i szelki bezpieczeństwa.

Wybór podnośników teleskopowych nie jest łatwy, jednak kierując się parametrami urządzeń, a także specyfiką wykonywanej pracy można dobrać takie, które są idealnie dopasowane i niezawodne.

Dodaj komentarz