Inteligentny system ogrzewania domu – jak go zainstalować?
Oczekiwania wobec nowoczesnych technologii grzewczych stale rosną. Inteligentny system ogrzewania cechują nie tylko niższe koszty eksploatacji, ale również wygoda i troska o środowisko. Nowoczesne systemy grzewcze mogą obecnie wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych, jak powietrze czy promieniowanie słoneczne. Poznaj urządzenia, które tworzą inteligentny system ogrzewania, oraz dowiedz się, jak odpowiednio go zainstalować.
System ogrzewania oparty na pracy pomp ciepła jest obecnie jednym z najbardziej oszczędnych, efektywnych i ekologicznych sposobów pozwalających ogrzać dom oraz uzyskać ciepłą wodę użytkową. Jest on określany jako inteligentny, ponieważ współpracuje z innymi urządzeniami, jak panele fotowoltaiczne, wentylacja z odzyskiem ciepła czy kolektory słoneczne, pozwalającymi na pobieranie energii lub ciepła z odnawialnych źródeł. Ponadto istnieje możliwość sterowania pompą ciepła za pomocą systemowego regulatora np. multiMATIC VRC 700, który reguluje działanie ogrzewania (dostarczanie mniejszej lub większej ilości ciepła do budynku) w zależności od temperatury zewnętrznej.
Pompy ciepła marki Vaillant osiągają również wysoki współczynnik COP 5.0 (wartość określająca, w jakim stopniu urządzenie grzewcze, wykorzystuje ciepło ze środowiska naturalnego). Dla użytkownika oznacza to, iż komfort ogrzewania i ciepłej wody można uzyskać przy niewielkim zużyciu energii. Raport przygotowany przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wskazuje, że rynek pomp ciepła z roku na rok odnotowuje wzrost i przewiduje się, że w 2020 r. liczba aktywnych urządzeń tego typu może przekroczyć ćwierć miliona.
Ekologiczne źródła energii – system powietrznej pompy ciepła aroTHERM Split
Jednym z inteligentnych systemów ogrzewania domu jest system powietrznej pompy ciepła aroTHERM oparty na technologii refrigerant-split. System powietrznej pompy ciepła aroTHERM Split umożliwia ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody użytkowej, a z odpowiednimi akcesoriami również schładzanie budynku latem. Tego typu pompy ciepła pobierają energię z powietrza i wykorzystują ją w systemie ogrzewania. Za pomocą sprężarki pompy ciepła glikol (środek chłodniczy, znajdujący się w układzie przewodów) zostaje doprowadzony do temperatury odpowiedniej do celów ogrzewania i dostarczony do obiegu grzewczego w domu.
Technologia refrigerant-split umożliwia dostosowanie mocy grzewczej lub chłodniczej pompy ciepła do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło. Wysokie znaczenie odgrywa w tym przypadku konstrukcja sprężarki – posiada ona inwertorową regulację wydajności, co oznacza, że obroty sprężarki są zmniejszane lub zwiększane przez zmianę częstotliwości i amplitudy prądu. W tradycyjnych pompach ciepła jest wykorzystywana sprężarka typu ON-OFF, w wyniku czego moc grzewcza pompy ciepła często przekracza potrzebny cieplne budynku, kiedy na zewnątrz temperatura jest wysoka.
System powietrznej pompy ciepła aroTHERM Split składa się z dwóch jednostek:
- jednostki zewnętrznej: pompy ciepła (urządzenia ulokowanego na zewnątrz budynku, w którym znajduje się m.in. wentylator, parownik, sprężarka, zawór rozprężny);
- jednostki wewnętrznej: centrali grzewczej uniTOWER (moduł hydrauliczny łączący pompę ciepła z instalacją grzewczą oraz ciepłej wody użytkowej, który zawiera regulator VWZ AI oraz zasobnik c.w.u. o pojemności 190 l).
Ogrzewanie domu jednorodzinnego – instalacja inteligentnego systemu aroTHERM Split
Jednostki systemu powietrznej pompy ciepła są ze sobą bezpośrednio połączone i mogą zostać zamontowane w odległości do 25 m od siebie. Znacząco ułatwia to ich montaż nawet w małych domach i mieszkaniach. Wygląd powietrznej pompy ciepła aroTHERM marki Vaillant jest bardzo estetyczny i doskonale współgra z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym domu lub mieszkania. Natomiast wymiary centrali hydraulicznej uniTOWER odpowiadają typowym wymiarom mebli (szerokość 600 mm), dzięki czemu jest możliwe jej zabudowanie np. w kuchniach.
W przypadku powietrznej pompy ciepła jednostkę zewnętrzną instaluje się na ścianie domu, na ziemi w ogrodzie lub na płaskim dachu, dzięki czemu nie wymaga: osobnej powierzchni, sondy gruntowej czy studni, tak jak w przypadku montażu gruntowej pompy ciepła. Oznacza to, że takie rozwiązanie sprawdzi się w nowo budowanych domach, w przypadku modernizacji tych już istniejących, a także kiedy nie ma swobodnego dostępu do wolnego gruntu (niewielka lub wąska działka, brak ogrodu).
Wykorzystana w systemie powietrznej pompy ciepła technologia refrigerant-split pozwala również na wykorzystanie rur o mniejszej średnicy (maks. 25 mm) między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Dzięki temu wykonanie instalacji i przeprowadzenie rur przez ścianę przebiega znacznie szybciej niż przy montażu orurowania dla pomp ciepła typu monoblok (wyłącznie jedna jednostka składająca się ze wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania powietrznej pompy ciepła urządzeń). Pozwala to na zoptymalizowanie instalacji systemu pod względem kosztów.
W czasach intensywnie rozwijających się nowych technologii wykorzystanie pomp ciepła w domach pozwala w racjonalny sposób zarządzać zużyciem ciepła i jego wytwarzaniem. Inteligentny system ogrzewania domu aroTHERM SPLIT marki Vaillant został opracowany z myślą o użytkowniku – jest wysoce efektywny i cechuje go niezwykle cicha praca (moc akustyczna między 32 a 52 dBA). Nowoczesny projekt został połączony z wysoką jakością materiałów i zapewnia to trwałość urządzenia.