Instalacje fotowoltaiczne tanieją. Kiedy warto zdecydować się na montaż własnej fotowoltaiki?

Produkcja prądu z energii docierającej na ziemię ze słońca jest dzisiaj czymś powszechnym. Elektrownie solarne powstają w centrach miast i na stokach gór, zasilają zakłady przemysłowe, a także pojedyncze domy jednorodzinne. Kiedy warto zdecydować się na zamontowanie fotowoltaiki w domu?

Domowa instalacja fotowoltaiczna

W skład domowej instalacji fotowoltaicznej (PV) wchodzą panele słoneczne montowane na dachu budynku lub na specjalnej ramie umieszczonej na podłożu, inwerter, czyli falownik, który zamienia energię ze stałej na zmienną, a także licznik i okablowanie.

Domowa instalacja PV najczęściej działa w systemie on-grid, czyli łączona jest z siecią energetyczną. W ramach umowy podpisanej z operatorem można odsprzedawać wyprodukowaną energię i odbierać ją po odpowiednim przeliczniku.

Własna elektrownia słoneczna pozwala dzięki temu na zredukowanie kosztów zakupu energii od operatora, a tym samym umożliwia obniżenie rachunków. To również inwestycja w ochronę środowiska naturalnego.

Obecnie, gdy instalacje fotowoltaiczne są znacznie tańsze niż kiedyś, zaczęły być stosowane coraz częściej. Stąd też powtarzające się pytanie – kiedy warto zdecydować się na montaż, by zaoszczędzić najwięcej?

Kiedy warto zamontować własną instalację PV?

Zasadniczo każda osoba, która chciałaby obniżyć koszty związane z używaniem prądu, może zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Największe oszczędności będą dotyczyły jednak tych gospodarstw domowych, gdzie zużycie energii jest największe.

Dobór odpowiednich komponentów instalacji ma tutaj kluczowe znaczenie. Pod uwagę bierze się między innymi aktualne zużycie energii na podstawie rachunków, położenie budynku, co pozwala na wybór właściwego miejsca montażu paneli słonecznych, a także indywidualne oczekiwania klienta.

Aby zredukować koszty związane z wykonaniem instalacji, warto także skorzystać z obecnie dostępnych dofinansowań. Za ich pomocą można wtedy zmniejszyć wydatki nawet o kilka czy kilkanaście tysięcy złotych w zależności od wybranego programu.

Instalacje fotowoltaiczne – warto wybrać dobrą firmę

Inwestycja w fotowoltaikę nie musi być skomplikowana. Obecnie właściciele domów, którzy chcieliby zdecydować się na taką instalację, nie muszą zajmować się wyborem jej komponentów czy formalnościami we własnym zakresie. Dobra firma może zadbać o wszystko, aby instalacja działała sprawnie i przynosiła jak największe zyski. Pracownicy pomogą także w załatwieniu spraw z operatorem energetycznym oraz dotyczących dofinansowania.

Gdy chodzi o instalacje fotowoltaiczne Katowice to miasto, w którym także można skorzystać z kompleksowej pomocy firm specjalizujących się w projektowaniu i montażu instalacji produkujących energię. Z ich ofertami można zapoznać się już teraz online.

Dodaj komentarz