Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto zamontować ją teraz?

Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej do zasilania swojego domu. Dlaczego warto zdecydować się na jej montaż właśnie teraz?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna, określana także jako instalacja PV, jest rodzajem instalacji elektrycznej oraz OZE, czyli wykorzystującej odnawialne źródła energii. Służy ona do produkowania prądu z promieniowania słonecznego.

W ramach instalacji PV znajduje się szeroka gama współpracujących ze sobą elementów, do których zaliczają się:

  • Panele fotowoltaiczne – montowane zwykle na dachach budynków, jednak można także zainstalować je na specjalnym stelażu na gruncie.
  • Inwerter – urządzenie służące do produkowania prądu zmiennego z prądu stałego wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne.
  • Kable, zabezpieczenia – służą one do połączenia ze sobą wszystkich elementów instalacji i dbają o jej bezpieczne działanie.

Dodatkowo instalacja może także wykorzystywać aplikację mobilną, za pomocą której jej użytkownik ma możliwość kontroli produkcji prądu.

Najczęściej instalacje wykonuje się jako on-grid, co oznacza, że są one połączone z systemem energetycznym dostawcy prądu. Wówczas niewykorzystana energia odprowadzana jest do sieci, skąd może być potem pobrana według specjalnego przelicznika.

Dlaczego warto zamontować instalację fotowoltaiczną teraz?

Do końca 2021 roku obowiązują stare, bardziej korzystne zasady podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Od przyszłego roku będą obowiązywały już zasady nowe, mniej atrakcyjne pod kątem rozliczeń.

Wobec tego osoby, które chciałyby zamontować instalację fotowoltaiczną, mogą zyskać, gdy zrobią to jeszcze w tym roku.

Firmy zajmujące się instalacją paneli fotowoltaicznych mogą pomóc swoim klientom w kompleksowym zajęciu się wszystkimi obowiązkami związanymi z wykonaniem formalności, także w kwestii związanej z dofinansowaniem. Dzięki temu jest jeszcze szansa, aby zdążyć z montażem paneli fotowoltaicznych do końca roku i skorzystać z bardziej opłacalnej metody rozliczeń oddanej i pobranej energii.

Gdzie zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej?

Obecnie w projektowaniu i w montażu instalacji fotowoltaicznych specjalizuje się wiele firm, dlatego osoby, które chciałyby zdecydować się na jej zastosowanie w swoim domu, mogą przebierać w różnych ofertach.

W dziedzinie jak fotowoltaika Cieszyn – https://soldom.pl/fotowoltaika-cieszyn/ jest miastem, gdzie na klientów także czeka szeroka gama ofert firm specjalizujących się w wykorzystaniu OZE – odnawialnych źródeł energii.

Wybierając odpowiednią firmę zajmującą się fotowoltaiką, warto zapoznać się z jej ofertą oraz z opiniami na jej temat. Można także poprosić o wycenę w kilku firmach – najczęściej jest ona bezpłatna.

Dodaj komentarz