Indywidualny projekt domu lepszy od gotowego? Sprawdzamy jego zalety i wady

Chociaż projekt domu można kupić jako gotowy od ręki, to jednak często można spotkać się ze zdaniem, że znacznie lepszym wyborem jest indywidualny projekt przygotowany na zamówienie przez architekta. Jakie są główne zalety i wady indywidualnych projektów domów jednorodzinnych?

Projekt domu jednorodzinnego – co wybrać?

Projekt architektoniczny to kompletny zbiór dokumentów, które służą do wykonania budynku. Projekt jest przygotowywany przez architekta posiadającego odpowiednie uprawnienia.

Najczęściej sprzedawanym projektami architektonicznymi są projekty domów jednorodzinnych. Pozwalają one na wzniesienie domu w różnych technologiach, na przykład w tradycyjnej technologii murowanej, domu z drewna czy domu z prefabrykatów.

Projekty domów jednorodzinnych można zakupić w dwóch wariantach:

  • gotowe projekty domów
  • indywidualne projekty domów

Wybór odpowiedniego projektu domu ma bardzo duże znaczenie, ponieważ właściwie dobrany jest w stanie dać budynek odpowiadający indywidualnym oczekiwaniom użytkowników. Czy wybór projektu indywidualnego będzie dobrą decyzją?

Indywidualny projekt architektoniczny – czyli jaki?

Pod pojęciem projektu indywidualnego znajduje się dokumentacja wykonana na zlecenie klienta przez architekta. Wobec tego może być ona dopasowana specjalnie do jego wymagań.

Zatem główną zaletą projektu indywidualnego jest jego unikatowość, ponieważ jest on projektowany na zlecenie klienta. Architekt może wtedy dopasować go do jego oczekiwań pod kątem metrażu, liczby kondygnacji, rozkładu wnętrza, stylu architektonicznego, zastosowanych technologii i wielu innych czynników. To także chętnie wybierana oferta wtedy, gdy działka jest problematyczna, na przykład wąska, mała, na skarpie.

Gdy potrzebny jest dobry architekt Gliwice to miasto, w którym można także skorzystać z tego typu usług. Adresy biur projektowych można znaleźć online.

Czy warto kupować indywidualny projekt domu?

Projekt indywidualny ma wiele zalet, dlatego dzisiaj tego typu projekty są kupowane często, jednak nie aż tak, jak projekty gotowe. Dlaczego? Główna kwestia to cena, ponieważ za gotowy projekt trzeba zapłacić znacznie mniej niż za ten, który będzie wykonany na zamówienie w biurze architektonicznym.

Ceny gotowych projektów domów rozpoczynają się od około 2 tysięcy złotych, natomiast w przypadku projektu stworzonego w biurze architektonicznym koszt wynosi od około 80 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Gdy jednak głównym celem jest uzyskanie projektu domu odpowiadającego własnym wymaganiom, w takim przypadku warto zdecydować się na ten indywidualny, nawet wyższym kosztem.

Dodaj komentarz