Ile kosztuje ogrzewanie domu jednorodzinnego?

Koszty ogrzewania spędzają sen z powiek wielu inwestorom, którzy szukają alternatywnych, atrakcyjnych cenowo rozwiązań. Coraz częściej odchodzi się więc od wykorzystania taniego, ale nieekologicznego paliwa, jakim jest węgiel, na rzecz gazu. Taki sposób dostarczania ciepła zarówno do podgrzewania wody, gotowania, jak i zasilania instalacji centralnego ogrzewania jest nie tylko przyjazny środowisku, ale także wydajny i bezpieczny. Pozostaje jednak pytanie, co wybrać: gaz ziemny czy płynny? Podjęcie decyzji ułatwi kalkulacja kosztów ogrzewania gazowego.

Chcesz ogrzewać dom gazem, ale sieć gazowa nie dociera na Twoją działkę? Czy też masz możliwość budowy przyłącza, szukasz jednak innej opcji niż gaz ziemny? W tej sytuacji warto rozważyć instalację przydomowego zbiornika na gaz płynny AmeriGas.

Zanim jednak wybierzesz paliwo, sprawdź, jak wyglądają koszty ogrzewania gazem ziemnym i LPG.

Gaz ziemny czy gaz płynny – który wybrać?

Gaz ziemny jest dostarczany do gospodarstw domowych poprzez sieć rurociągów, dlatego inwestor nie może go przechowywać. Natomiast gaz płynny, czyli LPG – dzięki skropleniu pod ciśnieniem – pozwala na magazynowanie dużych ilości w niewielkich przydomowych zbiornikach. Przy wyborze rodzaju ogrzewania gazowego oprócz dostępności istotna okazuje się także stabilność oraz przewidywalność kosztów użytkowania.

O ile cena gazu ziemnego podlega ciągłym wahaniom i z roku na rok rośnie, o tyle zakup gazu płynnego pozwala na elastyczne metody rozliczeń, a co za tym idzie – pełną kontrolę wydatków na ciepło w domu jednorodzinnym.

Poza kosztami istotnym aspektem jest również komfort użytkowania. Sądzisz, że tylko podłączenie do sieci gazu ziemnego stanowi wygodną metodę na dostarczanie ciepła do domu? Na szczęście nie. Dobra wiadomość jest taka, że masz wybór – zawsze możesz zdecydować się na gaz płynny, a wykonanie instalacji zbiornika nie zajmuje dużo czasu.

Jakie zalety ma ogrzewanie domu gazem LPG?

Gaz płynny wyróżnia brak toksyczności, który w czasie spalania nie wytwarza tlenków siarki (tak jak w przypadku np. oleju grzewczego) oraz innych szkodliwych substancji. Poza tym LPG emituje o 20 proc. mniej CO2 od oleju opałowego i o 50 proc. mniej CO2 niż węgiel. Oznacza to, że do atmosfery dostaje się mniej gazów cieplarnianych. Jednak aspekt ekologiczny to nie wszystko. Ogrzewanie domu gazem płynnym ze zbiornika jest uniwersalne, ponieważ gaz wykorzystasz zarówno jako metodę na dostarczenie ciepła, jak również źródło energii do gotowania i podgrzewania wody.

Ogrzewanie domu gazem płynnym i gazem ziemnym – porównujemy koszty

Czy wiesz, że przyłączenie do sieci gazu ziemnego wiąże się nie tylko z oczekiwaniem na wydanie decyzji, ale także kosztami, które są zmienne w zależności od lokalizacji działki. Budowa przyłącza o długości 15 m może wynieść od 6 do 8 tys. zł. Na tym jednak nie kończą się koszty – dochodzi jeszcze miesięczna opłata za zużycie i dystrybucję paliwa. Kupno zbiornika na LPG i jego instalacja to kilkanaście tys. zł. Istnieje jednak skuteczny sposób na znaczne obniżenie tych kosztów. Jeżeli wybierzesz gaz płynny i dzierżawę zbiornika, dostawcy (tacy jak AmeriGas) biorą na siebie o zakup zbiornika, jego instalację i wszelkie naprawy oraz koszty serwisowania. Dzięki temu możesz zaoszczędzić do 13 tys. zł.

Jak przedstawiają się koszty zużycia gazu ziemnego i płynnego? Koszt uzyskania 1 kWh dla gazu ziemnego to ok. 0,23 zł, a dla płynnego – 0,26 zł. Pamiętaj, że cena gazu ziemnego jest zmienna, co nie dotyczy gazu płynnego. Wybierając elastyczną taryfę rozliczeń, odpowiadającą Twoim potrzebom, otrzymujesz gwarancję stałej ceny na LPG, więc nie zaskoczą Cię żadne niemiłe niespodzianki. Wykorzystaj wszystkie zalety gazu płynnego ze zbiornika. Ciesz się ciepłym i bezpiecznym domem zasilanym ekologiczną energią z gazu LPG od AmeriGas.


artykuł promocyjny

One comment

Dodaj komentarz