Gniazdka, jakie kupić do domu?

Gniazdka wtyczkowe to jeden z podstawowych elementów instalacji elektrycznej. Ilość dostępnych modeli jest ogromny, dlatego też wybór konkretnego modelu jest wyzwaniem. Poza kwestiami wizualnymi szczególnie istotne są bezpieczeństwo i funkcjonalność wybranego rozwiązania.

Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje gniazd wtyczkowych i podpowiadamy, gdzie najlepiej się sprawdzą.

Gniazdka

Gniazdka: pojedyncze czy podwójne?

Klasyczne gniazdka pojedyncze i podwójne to rozwiązanie, które spotyka się najczęściej w naszych domach.

Najważniejsze jest to, aby gniazdo posiadało styk ochronny w postaci bolca lub też dwóch styków umieszczonych po bokach.

Gniazda pojedyncze najlepiej stosować w miejscach, w których nie będzie konieczności podłączania wielu urządzeń jednocześnie. Tam, gdzie równolegle korzystamy z kilku sprzętów, np. w kuchni, warto zamontować gniazda podwójne, a nawet potrójne bądź poczwórne. Pozwoli to korzystać z urządzeń bez konieczności używania przedłużaczy.

Gniazda z uziemieniem czy bez?

Gniazdka z uziemieniem zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa i chronią przed porażeniem w przeciwieństwie do gniazd klasycznych, czyli bez uziemienia. Kontakty z uziemieniem warto instalować tam, gdzie podłączane są urządzenia o dużej mocy, takie jak: sprzęt RTV, AGD, komputer czy elektronarzędzia.

Gniazda klasyczne czy bryzgoszczelne?

Gniazda bryzgoszczelne należy stosować w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność lub miejscach narażonych na ryzyko zalania, czyli np. w łazience. Gniazda takie mają specjalną klapkę, która chroni kontakt przed zachlapaniem.

Oferta producentów osprzętu elektrycznego znajduje się wiele różnych rodzajów gniazd wtyczkowych. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, zastanówmy się gdzie konkretne gniazdo będzie montowane oraz ile sprzętu będziemy chcieli do niego podłączać. To da nam pewność, że korzystanie ze sprzętu będzie wygodne, ale również bezpieczne.

Gniazdka, jakie kupić do domu?

2 komentarze

Dodaj komentarz