Fotowoltaika on grid – o czym mowa w praktyce?

FotowoltaikaPlanując instalację systemów fotowoltaicznych stajemy przed wyborem modelu on grid oraz off grid. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a w gruncie rzeczy wiele zależy od osobistych preferencji i potrzeb. Czym się różnią oba te rozwiązania i o czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym jest fotowoltaika on grid?

Gdy zestaw paneli fotowoltaicznych jest podłączony do sieci energetycznej to wtedy mamy do czynienia z systemem on grid. Zanim jednak prąd wyprodukowany przez urządzenie trafi do elektrowni i innych odbiorców jest przesyłany do potrzeb domowych. Natomiast nadwyżka, aby nie została zmarnowana jest wysłana dalej. Zalety tego rozwiązania są dość oczywiste. Zgodnie z regulacjami prawnymi możliwe jest oddanie nadmiaru do elektrowni, która przyjmie dowolną jej ilość. Następnie kupno w razie potrzeby, a więc w sytuacji gdy produkcja z paneli fotowoltaicznych będzie niewystarczająca. Co oczywiście prowadzi do tego, że wydatki na prąd będą znacznie niższe.

System off grid to rozwiązanie dla osób, które chcą całkowicie uniezależnić się od dostaw elektryczności. W takim przypadku nadmiar prądu jest magazynowany w akumulatorach i jest zużywany w momencie zapotrzebowania, na przykład w nocy. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w miejscu, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony. W takim przypadku można także wybrać kolektory słoneczne w zestawie, aby móc cieszyć się ciepłą wodą i ogrzewaniem.

Dla kogo fotowoltaika on grid?

Fotowoltaika on grid jest bardzo popularnym rozwiązaniem wybieranym najczęściej przez prosumentów. Nadmiar prądu trafia z falownika do rozdzielni niskiego napięcia. Następnie zasila wszystkie potrzebne urządzenia w domu, a cały nadmiar jest wysyłany do sieci energetycznej. Jest to więc sytuacja w której nadwyżka nie zostanie zmarnowana, a my nie musimy kupować drogich akumulatorów, aby magazynować prąd na własne potrzeby. Sama inwestycja w panele fotowoltaiczne oraz ich montaż jest w takim przypadku jedynym kosztem jakie musi ponieść gospodarstwo domowe.

Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy awarie prądu zdarzają się często lub dom znajduje się poza liniami elektrycznymi to głównie w takim przypadku idealnie sprawdzi się fotowoltaika off-grid. Trzeba jednak liczyć się z dużymi kosztami, ponieważ zakup wydajnych, bezpiecznych i pojemnych akumulatorów to spora inwestycja. Jeśli nie mamy pewności, która opcja będzie dla nas najlepsza to warto zdecydować się na indywidualny audyt energetyczny. Specjalista na podstawie zużycia prądu i dostępnego budżetu oceni to co sprawdzi się lepiej w danej sytuacji.

Dodaj komentarz