Dziecko bezpieczne w kuchni – najważniejsze zasady

Ciekawość świata dziecka nie zna granic, a kuchnia jest miejscem, w którym może zaciekawić ich praktycznie wszystko. Nasza w tym rola, aby stworzyć maluchowi bezpieczną przestrzeń stawiając na odpowiednie sprzęty i zabezpieczenia. Podpowiadamy, jak więc urządzić kuchnię przyjazną dla dziecka.

Już zwykłe szafki kuchenne mogą być zagrożeniem dla malucha, ponieważ otwierając je może przytrzasnąć sobie palce. Niebezpieczna może być także ich zawartość, np. kosz na odpady (a w nim szkło, czy zepsute jedzenie). Podobnie jest w przypadku ostrych narzędzi oraz wszelkiego rodzaju detergentów i środków czystości, które zwykle trzymamy właśnie w kuchni.

Dziecko bezpieczne w kuchni – zainwestuj w blokady uchwytów

Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu zawartość kuchennych szafek nie dostanie się w ręce dziecka, jest instalacja blokady uchwytów. Silne detergenty warto dodatkowo umieścić w szafce zamykanej na klucz.

Ponadto zabudowa kuchenna, a także wolnostojące szafki powinny być stabilne. Zadbajmy o ich solidne unieruchomienie tak, aby dziecko nie mogło ich przesunąć. Warto zabezpieczyć także krzesła i hokery, aby nie przewróciły się, gdy dziecko będzie chciało na nie wejść.

Ogromną ciekawość najmłodszych wzbudzają także gniazdka elektryczne, zresztą nie tylko w kuchni. Warto zabezpieczyć te na wysokości do 1 m od podłogi specjalnymi zaślepkami.

Dziecko bezpieczne w kuchni – sprzęty AGD

Wybór odpowiednich sprzętów AGD powinien być podyktowany zarówno ich funkcjonalnością, jak i wyglądem. Zanim wybierzemy odpowiedni zwróćmy także uwagę na to, czy jest są one wyposażone w tzw. blokadę rodzicielską. Pozwala ona zablokować wszystkie przyciski w urządzeniu.

Pamiętajmy o tym, że decydując się na wybór piekarnika, warto zainwestować w model posiadający funkcję zimnych drzwiczek. Jeśli takiego nie znajdziemy, możemy umiejscowić urządzenie powyżej 1 m od podłogi tak, aby malec go nie dosięgnął.

Przy wyborze płyty grzewczej warto wziąć pod uwagę płytę indukcyjną, która w ogóle się nie nagrzewa. Jeśli wolimy gazową, wybierzmy tą z przeciwwypływowym zabezpieczeniem gazu. Mechanizm ten powoduje odcięcie dopływu gazu do palnika, gdy przypadkowo zgaśnie płomień.

Dziecko bezpieczne w kuchni – przygotowywanie posiłków

Kiedy przygotowujemy posiłki dla dziecka starajmy się używać palników, które znajdują się najbliżej ściany. Do nich dziecko nie dosięgnie. Dzięki temu unikniemy zrzucenia tego, że maluch zrzuci na siebie rozgrzaną patelnię lub garnek.

Ważne jest także to, aby nie pozostawiać włączonych do prądu urządzeń elektrycznych, takich jak krajalnica czy mikser, nawet jeśli odchodzimy od nich tylko na chwilę a nasz malec znajduje się w pobliżu. Dziecko z łatwością może pociągnąć za zwisający kabel i wyrządzić sobie krzywdę, gdy urządzenie podłączone jest do prądu.

Ciekawskiego kuchennego świata malca warto zająć bezpiecznymi przedmiotami, takimi jak plastikowe miseczki, małe garnuszki czy drewniane łyżki.

Przy pomocy specjalistów możemy urządzić kuchnię nie tylko ładną i funkcjonalną, ale także bezpieczną dla dzieci. Dostępne na rynku rozwiązania pomagają zapobiec wielu wypadkom. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej inteligentne rozwiązania nie zwalniają nas ze stałej kontroli, przebywającego w kuchni dziecka.

Bezpieczne dziecko w kuchni

źródło: Max Kuchnie

One comment

Dodaj komentarz