Drzwi drewniane – dębowe czy sosnowe?

Niezbędne w każdym domu, występujące w dziesiątkach rozmiarów i modeli – drzwi drewniane. Mają wiele funkcji do spełnienia, a jedną z nich jest zabezpieczenie nieruchomości przed wejściem nieproszonych gości. Jeśli zastanawiają się Państwo nad tym, jakie drzwi wybrać do swojego dom lub mieszkania, zdecydowanie polecamy drzwi drewniane. Dlaczego? Oto kilka z ważnych powodów.

Najwyższa estetyka, to drzwi dębowe

Drewno dębowe jest jednym z najszlachetniejszych gatunków, z jakimi możemy mieć do czynienia. Wytrzymałe, odporne na odkształcenia i dostępne w kilku przepięknych fakturach i kolorach. Drzwi dębowe należą do jednych z najchętniej zamawianych – niestety ich wadą jest wysoka cena. Mimo to, nie zniechęca to do kupowania właśnie tego modelu drzwi. Powodem jest ich wieloletnia trwałość. Drzwi z drewna dębowego mogą nam służyć przez dziesięciolecia, wymagając przy tym znikomej ilości zabiegów konserwacyjnych. Jeśli podoba Wam się taka propozycja drzwi zewnętrznych, jednak cena takiego produktu jest zbyt wysoka, nic straconego. Czekają na Was jeszcze drzwi drewniane, wykonane z drewna sosnowego.

Drzwi zewnętrzne - drewniane, dęboweDrzwi zewnętrzne – drewniane, dębowe, źródło:

http://www.dubinski.com.pl/images/drzwi/zewnetrzne/Drzwi-zewnetrzne-drzwi-debowe.jpg

Ekonomiczne drzwi sosnowe

Sosna jest najpopularniejszym gatunkiem drewna, występującym w całym kraju. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, ale należy do gatunków drewna miękkiego. Z tego powodu znacznie lepiej niż drewno dębowe, nadaje się do wykorzystania przy drzwiach zewnętrznych. Powodem jest znacznie lepsze dostosowywanie się do zmieniających się warunków atmosferycznych. Czy to duża wilgotność czy mocne nasłonecznienie – drewno sosnowe zachowuje swoje walory użytkowe i wytrzymałościowe w każdej z tej sytuacji. Niewątpliwą zaletą jest również to, że i cena takich drzwi należy do wyraźnie niższych niż drzwi z dębu.

O czym pamiętać, kupując drzwi drewniane

Przede wszystkim o podziale, dotyczącym przeznaczenia drzwi zależnie od zastosowania. Drewno dębowe jest twardsze i gorzej sobie radzi z odkształcaniem. Drzwi dębowe zaleca się stosować w miejscach osłoniętych przed słońcem i działaniem wilgoci. Z kolei drzwi sosnowe, są znacznie miększe, a dodatkowo lepiej chłoną wilgoć. Dzięki temu, nawet jeśli są narażone na zawilgocenie przez deszcz, nie jest im to groźne. Z tego powodu nie będą ani pękać, ani się odkształcać. Jedyne o czym należy pamiętać w takich przypadkach, to regularne konserwowanie drewna sosnowego specjalnymi preparatami.

2 komentarze

Dodaj komentarz