Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym – jak wybrać projekt domu dla czteroosobowej rodziny?

Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym – jak wybrać projekt domu dla czteroosobowej rodziny?Domy parterowe mają wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie, natomiast domy z poddaszem użytkowym pozwalają podzielić przestrzeń w poziomie na dwie funkcjonalne strefy. O tym, które z nich będą lepsze dla czteroosobowej rodziny, decyduje jednak nie tyle liczba kondygnacji, co powierzchnia użytkowa i układ pomieszczeń. Zobacz, jak dostosować zarówno dom parterowy, jak i z poddaszem użytkowym do potrzeb czteroosobowej familii.

Dom idealny dla czteroosobowej rodziny… czyli jaki? Parterowy czy może z poddaszem użytkowym? Które domy parterowe, a które piętrowe będą lepsze dla czterech członków rodziny? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź dzięki pracowni Dobre Domy.

Dom dla czteroosobowej rodziny – najważniejsze cechy

Wymarzony dom dla czwórki osób powinien mieć przynajmniej 3 sypialnie. Jedna z nich będzie bowiem należała do rodziców, a druga i trzecia dla dzieci (lub jedna dla dziecka i jedna dla seniora). Warto także przeznaczyć jedno pomieszczenie na salon, w którym wszyscy będą mogli ze sobą spędzać czas. Można też zrezygnować z sypialni dla rodziców i wydzielić w tym celu miejsce w pokoju dziennym, jednak takie rozwiązanie oznacza brak prywatnej przestrzeni dla rodziców.

W trakcie wybierania projektu domu idealnego dla czteroosobowej rodziny warto wziąć pod uwagę także koszty eksploatacji budynku. Im więcej członków familii, tym większe rachunki? Okazuje się, że nie – nawet czteroosobowa rodzina może ponosić takie same koszty w skali roku jak rodzina dwuosobowa. Wystarczy zawczasu pomyśleć o budowie ekologicznego, energooszczędnego domu, który będzie dłużej zachowywał ciepło. Domy o takich właściwościach to np. budynki o uproszczonej konstrukcji, szczelnych oknach i drzwiach, a także nowoczesnych instalacjach grzewczych.

Poznaj projekty domów energooszczędnych pracowni Dobre Domy.

Dom parterowy dla czteroosobowej rodziny – na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?

Dom parterowy z minimum trzema sypialniami powinien mieć nie mniej niż 100 m2 powierzchni użytkowej (dzięki temu na każdego członka rodziny przypada ok. 25 m2 przestrzeni). W domach parterowych powierzchnia ta jest rozłożona tylko na jednej kondygnacji, warto więc przemyśleć, czy takiej wielkości dom zmieści się w granicach działki. W trakcie obliczeń maksymalnej przestrzeni domu parterowego należy pamiętać, że dodatkową powierzchnię działki zajmie również garaż (wolnostojący lub dołączony do konstrukcji budynku).

Oprócz całkowitej powierzchni domu warto zwrócić również uwagę na układ pomieszczeń na parterze. W domach parterowych nie ma możliwości podzielenia strefy prywatnej i dziennej na dwa poziomy. Aby więc hałasy z salonu bądź zapachy z kuchni nie przedostawały się do sypialni, oddziel ją pomieszczeniem przejściowym. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w projekcie domu Anita Dobre Domy. W gotowym planie strefa prywatna została oddzielona od części dziennej korytarzem i łazienkami.

Dom z poddaszem użytkowym dla czteroosobowej rodziny – na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?

Dom piętrowy z przynajmniej trzema sypialni również powinien mieć minimum 100 m2, jednak tym razem całą przestrzeń możesz podzielić na dwie kondygnacje. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre zwłaszcza dla właścicieli małych działek – pozwala wybudować nawet średniej wielkości dom na niewielkiej powierzchni.

Układ pomieszczeń w domach z poddaszem użytkowym jest wyznaczany przez kondygnację – dolną i górną.

  • Parter – powinien być przeznaczony na strefę dzienną. Może się więc tam znaleźć salon, kuchnia, jadalnia, łazienka, a także gabinet.
  • Poddasze – to idealne miejsce na strefę prywatną, czyli wszystkie sypialnie domowników.

Funkcjonalny podział przestrzeni w poziomie na dwie strefy został uwzględniony w projekcie Dobrych Domów Melisa Mała. W planie tym trzy sypialnie mieszczą się na poddaszu, natomiast dolne piętro zajmuje duży pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, a także pokój ustawiony przy garażu, który może pełnić funkcję gabinetu lub pomieszczenia gościnnego.

Dom parterowy czy dom z poddaszem użytkowym?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe elementy, nie można jednoznacznie wskazać, który typ projektu domu będzie lepszy dla czteroosobowej rodziny. Na Twoją ostateczną decyzję ma bowiem wpływ wiele czynników. W końcu projekt zewnętrzny i wewnętrzny całego domu zależy również od Twojego indywidualnego gustu.


Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają najnowsze projekty domów? Wejdź na stronę www.dobredomy.pl. Znajdziesz tam dziesiątki nowoczesnych projektów idealnych dla czteroosobowej rodziny (i nie tylko).

Dodaj komentarz