Do czego służy obróbka CNC? Definicja i zalety

Coraz więcej urządzeń używanych w przemyśle wykorzystuje automatyzację. Do tej kategorii zaliczane są także sprzęty przeznaczone do obróbki CNC. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź definicję oraz zastosowanie obróbki CNC w przemyśle.

Czym jest CNC?

Skrót jak CNC pochodzi o angielskiego Computerized Numerical Control. W języku polskim jest on rozwijany jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

CNC może odnosić się zarówno do układów sterowania numerycznego, które wyposażone są w mikrokomputery do dowolnego zaprogramowania, jak i do samej obróbki prowadzonej za pomocą urządzeń wykorzystujących układy CNC.

Na czym polega obróbka CNC?

Termin obróbki CNC pojawia się w kontekście prowadzenia prac za pomocą różnych typów urządzeń. Wówczas obróbka CNC – http://transcom.pl/obrobka-cnc polega na zastosowaniu urządzeń, które sterowane są numerycznie, aby wykonać za ich pomocą prace.

Najczęściej prowadzona obróbka CNC wykorzystuje urządzenia jak tokarki, frezarki, drążarki, które pozwalają na zaprogramowanie ich pracy i dzięki temu powodują, że można zautomatyzować roboty.

W praktyce obróbka CNC polega zatem na automatycznym wykonaniu toczenia czy frezowania, które prowadzi odpowiedzialne za to urządzenie wyposażone w układ CNC. Operator nie musi wtedy ręcznie obsługiwać urządzenia, ponieważ za wszystko odpowiedzialny jest komputer.

Obróbka CNC – jak się odbywa?

Aby możliwa była obróbka CNC, w pierwszej kolejności konieczne jest przygotowanie projektu, który będzie służył do dalszych prac. W tym przypadku stosowane jest projektowanie CAD, czyli projektowanie odbywające się na komputerze za pomocą specjalnych programów.

Po wykonaniu projektu w programie komputerowym jest on przekładany na język maszyny, a następnie możliwe jest już obróbka CNC.

Zalety korzystania z obróbki CNC

Metoda obróbki określana jako numeryczna związana jest z licznymi zaletami i ma ona obecnie bardzo szerokie zastosowanie w wielu obszarach przemysłu. Wśród najważniejszych zalet związanych z obróbką CNC znajdują się poniższe:

  • Szybkość – obróbka CNC jest prowadzona o wiele szybciej niż standardowa obróbka ręczna, co powoduje, że zakład może uzyskać wtedy większą wydajność.
  • Bezpieczeństwo – maszyna samodzielnie wykonuje obróbkę, co zmniejsza ryzyko wypadków dla pracowników.
  • Wysoka jakość – produkty powstające poprzez obróbkę CNC wyróżniają się bardzo wysoką jakością wykonania, w tym także precyzją.

Obecnie obróbka CNC prowadzona jest także usługowo – z ofertami firm wykonujących prace w tym zakresie można zapoznać się bliżej w internecie.

Dodaj komentarz