Do czego są przydatne narzędzia monolityczne?

Powszechnie wiadomo, iż niedysponowanie przez zakłady produkcyjne odpowiednimi narzędziami monolitycznymi uniemożliwia sprawne, efektywne i precyzyjne wytwarzanie wielu produktów. Dlatego też narzędzia monolityczne wykorzystywane są w wielu dziedzinach przesyłu i służą głównie frezowaniu, tworzeniu gwintów. Wykorzystuje się je także do wiercenia.

Kategoryzacja narzędzi monolitycznych

Narzędzia monolityczne nazywane są także narzędziami skrawającymi i by zrozumieć do czego są one przydatne należy najpierw wiedzieć jak zostały one podzielone. Ze względu na budowę można wyróżnić narzędzia składane, narzędzia modułowe, narzędzia jednolite ze spiekanych proszków stali, a także narzędzia ze zwiększoną liczbą ostrzy na obwodzie. Ze względu na kompletność obróbki – narzędzia zespołowe oraz narzędzia wielozadaniowe. Ze względu na chłodzenie – obróbka na sucho, obróbka z chłodzeniem wewnętrznym sprężonym powietrzem, MQ: czyli obróbka z minimalnym wydatkiem cieczy obróbkowej. Ze względu na materiał ostrza – spiekane proszki stali, nowe materiały powłokowe. Ze względu na sterowanie ruchami elementów narzędzia – narzędzia mechatroniczne.

Materiały wykorzystywane do kreowania narzędzi monolitycznych

W celu oszacowania tego w jakich obszarach przemysłu i do jakich czynności można wykorzystać narzędzia monolityczne należy wiedzieć z jakich materiałów zostały one wykonane. Wówczas można oszacować czy dane narzędzie monolityczne będzie wystarczająco trwałe do realizacji określonych zadań. Tak więc materiały narzędziowe wykorzystywane do kreowania narzędzi monolitycznych możemy podzielić na materiały narzędziowe konwencjonalne, materiały narzędziowe na osnowie fazy wiążącej oraz na materiały narzędziowe ceramiczne. Pierwsze z nich dzielą się dalej na stale narzędziowe oraz na stale szybkotnące, wśród których z kolei wyróżniamy stale konwencjonalne oraz stale proszkowe. Materiały narzędziowe na osnowie fazy wiążącej dzielimy na coronite (na bazie TiN), węgliki spiekane (na bazie WC) oraz cermetale (na bazie TiC/Tin). W skład materiałów narzędziowych ceramicznych wchodzi ceramika narzędziowa oraz supertwarde niemetaliczne materiały narzędziowe takie jak diament czy azotek boru.

Zastosowanie narzędzi monolitycznych

Narzędzia monolityczne wykorzystywane są do frezowania, czyli stwarzają one możliwość obróbki płaszczyzn, uzębień, rowków, kanałów i powierzchni kształtownych poprzez wprowadzenie w ruch odpowiedniego narzędzia. Frezy najczęściej wykonuje się z węglików spiekanych, co znacząco zwiększa ich trwałość i pozwala na obróbkę nawet bardzo wytrzymałych materiałów. Narzędzia monolityczne znajdują zastosowanie także w procesach wiercenia, gdzie również istotna jest wysoka jakość i wytrzymałość narzędzi monolitycznych po to, by móc wykonywać otwory w solidnych powierzchniach. Gwintowanie jest kolejnym obszarem w jakim narzędzia monolityczne okazują się być niezwykle przydatnymi. Samo gwintowanie nazywane jest procesem obróbki głównie metalu, którego celem jest powstawanie gwintów wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Dodaj komentarz