Do czego można zastosować sztywną piankę PIR?

Parametry termoizolacyjne materiałów zastosowanych do ocieplenia domu czy budynków komercyjnych są bardzo ważne nie tylko ze względów użytkowych. Dobrze zaizolowany obiekt ma również większą wartość na rynku nieruchomości, co zaczyna mieć spore znaczenie w momencie jego sprzedaży. W budownictwie w ostatnich latach prawdziwy prym wiedzie sztywna pianka poliuretanowa PIR. Do czego można ją zastosować?

Sztywna pianka PIR a pianka natryskowa PUR. Najważniejsze różnice w materiałach

Na rynku technologii energooszczędnych króluje sztywna pianka poliuretanowa PIR. Jej starszy odpowiednik – pianka natryskowa PUR – to rozwiązanie, które powoli odchodzi do lamusa, choć wciąż jest spotykane na niektórych z polskich budów. Niektóre firmy zajmujące się ocieplaniem nie przykładają odpowiednio dużej wagi do edukowania inwestorów i szczerego doradzenia im rozwiązania, które zapewni im dobrą izolację na lata. Niestety – finalnie cierpi na tym klient (który płaci)i użytkownik inwestycji – w tym domownicy, którzy zimą marzną – a latem doskwiera im wysoka temperatura wewnątrz źle wyizolowanego pomieszczenia. Pianka natryskowa bowiem pod względem parametrów – to to samo co styropian. Po co więc przepłacać kilkukrotnie (nawet 3-4 razy) za natrysk pianką poliuretanową? No właśnie. Gra nie warta świeczki. Przyszłością budownictwa jest bezapelacyjnie sztywna pianka poliuretanowa PIR. Dlaczego?

Wystarczy przyjrzeć się chociażby gęstości obu materiałów, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Podczas gdy gęstość pianki natryskowej PUR wynosi zaledwie 7kg na metr sześcienny, sztywne płyty PIR cechuje gęstość na poziomie 30 kg na metr sześcienny. Na tym przykładzie nawet kompletny laik widzi, jak olbrzymia jest przepaść technologiczna pomiędzy tymi surowcami. Jeśli chodzi o właściwości termoizolacyjne, to sztywne płyty PIR biją na głowę także watę mineralną i styropian. Po co więc sięgać po przestarzałe elementy, kiedy w zasięgu ręki mamy skuteczne nowości?

Porównując parametry dostępnych materiałów izolacyjnych:

Płyty można zakupić w tym miejscu:

https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/

Do czego można zastosować sztywną piankę z poliuretanu?

Materiał ten znajduje szerokie możliwości zastosowania, zarówno jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne (prywatne), jak też w przypadku realizacji obiektów o znaczeniu komercyjnym (siedziby firm itp). Co ciekawe, pianki PIR używa się również do ocieplania budynków gospodarczych. Uniwersalność zastosowania wynika z doskonałych parametrów technicznych materiału, wspomnianej już gęstości, a także z łatwości transportu i prostoty montażu. Niska waga, słaba podatność na ogień i wilgoć sprawiają, że materiał ten nie obciąża zbytnio dachu ani stropu, jest też odporny na pojawienie się pleśni i grzybów. Dzięki temu mamy pewność, że dom będzie bezpieczny dla osób w każdym wieku, również najmłodszych. Stosując sztywną piankę PIR wiemy też, że postępujemy zgodnie z duchem ekologii – tego typu materiał łatwo można przetworzyć na inny, bez szkody dla środowiska naturalnego. To również jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne.

Dodaj komentarz