Dlaczego warto wybrać pianę PUR do ocieplenia domu?
Piana PUR jest jednym najlepszych materiałów termoizolacyjnych dostępnych obecnie na rynku. Przyjrzyjmy się bliżej jej największym zaletom.
Pianka poliuretanowa otwarto- i zamkniętokomórkowa
Na początek jednak dwie ważne uwagi.
Pisząc „pianka PUR”, „piana poliuretanowa” itp., mamy na myśli dwuskładnikową mieszaninę poliolowej żywicy i izocyjanianowego utwardzacza. Obydwa składniki najpierw są podgrzewane, a następnie łączą się ze sobą dopiero podczas wykonywania natrysku. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ w marketach budowlanych można znaleźć jednoskładnikowe, zamkniętokomórkowe piany poliuretanowe w sprayu. Właściwości tego produktu znacznie różnią się od tradycyjnej, dwuskładnikowej piany zamkniętokomórkowej, na przykład marki Purios. Dość powiedzieć, że produkt Purios można aplikować chociażby pod wielotonową płytę fundamentową z żelbetu. Piana w sprayu nie jest przystosowana do takich obciążeń.
Piany PUR dzielą się na otwartokomórkowe oraz zamkniętokomórkowe. Są to inne materiały, różniące się od siebie strukturą, a także zastosowaniem oraz niektórymi właściwościami. Tym, co je łączy, jest trwałość, wynosząca nawet kilkadziesiąt lat.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej zaletom obydwu rodzajów pianek poliuretanowych.
Zalety otwartokomórkowej piany PUR
- Przyczepna do każdej niezanieczyszczonej powierzchni budowlanej.
- Doskonale wypełnia wszystkie zakamarki i nierówności ocieplanej powierzchni. Jest to szczególnie ważne w przypadku termomodernizacji poddasza, na którym bardzo łatwo o obecność mostków termicznych.
- Jest bardzo lekka – jeden metr sześcienny suchej, otwartokomórkowej piany PUR marki Purios, waży maksymalnie 12 kg.
- Jest paroprzepuszczalna, więc jeżeli zostanie zaaplikowana na odpowiednio przygotowanej drewnianej powierzchni, nie doprowadzi do jej zbutwienia.
- Jest niepalna.
- Można ją stosować na poddaszach, ścianach czy sufitach, zarówno w domach, jak i obiektach przemysłowych.
- Jest nieszkodliwa. Owszem, podczas jej aplikacji należy się zabezpieczyć ubraniem ochronnym i maską, jednak gdy już wyschnie, piana otwartokomórkowa nie pyli ani nie wydziela żadnych szkodliwych oparów.
Zalety zamkniętokomórkowej piany PUR
- Pianka zamkniętokomórkowa PUR Purios jest niepalna, przyczepna i świetnie wypełnia wszystkie nierówności izolowanej powierzchni.
- Jest bardzo odporna na ściskanie, a także na obecność wody czy zmiennych temperatur. Z tego względu może być z powodzeniem stosowana do ocieplenia ław, ścian oraz płyt fundamentowych, a także ścian nośnych, stropów, poddaszy, dachów płaskich czy jakichkolwiek innych obiektów budowlanych lub instalacyjnych wymagających termoizolacji.
- Można po niej chodzić już w kilka godzin po wykonaniu natrysku.
- Ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Niektóre odmiany zamkniętokomórkowej piany PUR Purios osiągają lambdę równą 0,02 W/(m∙K).
Poza tym natrysk pianą, jeżeli jest przeprowadzany przez specjalistów, przebiega bardzo szybko. Odpowiednio przeszkolona ekipa potrafi w jeden dzień roboczy zaizolować nawet ponad 250 m2 powierzchni. Są to wartości niedostępne dla jakiejkolwiek innej metody ocieplania.
Dlatego jeżeli poszukujesz trwałego i uniwersalnego materiału termoizolacyjnego do swojego domu lub garażu, poliuretanowa pianka PUR Purios jest materiałem, na który warto zwrócić szczególną uwagę.