Czym są dalmierze laserowe?

Jeszcze do niedawna wszelkiego rodzaju pomiary przy pracach budowlanych były dokonywane zwykłymi miarkami. Obecnie do tego celu wykorzystuje się dalmierze laserowe. Czym są dalmierze laserowe? Jak działają i który z nich najlepiej się sprawdzi?

Narzędzia pomiarowe Bosch – czym są dalmierze laserowe?

Dalmierz laserowy Bosch to narzędzie, które posiada szerokie zastosowanie pomiarowe i potrafi odmierzyć skosy, kąty, odległości, a nawet nierówności terenu. 

Narzędzia pomiarowe Bosch z funkcją laserowego pomiaru są najczęściej wybieranymi sprzętami spośród mniej popularnych odpowiedników, jakimi są dalmierz optyczny oraz ultradźwiękowy.

Laserowa miarka stosowana jest przeważnie przez geodetów, architektów, firmy budowlane oraz wszędzie tam, gdzie precyzyjne zmierzenie pomieszczenia czy terenu jest niezbędne w pracy. 

Jak działają dalmierze laserowe?

Dalmierze laserowe działają na zasadzie uwolnienia siły elektromagnetycznej, która powoduje wypuszczenie wiązki laserowej poprzez konstrukcję optyczno-elektroniczną. Następnie linia światła laserowego odbija się od płaszczyzny, jaka jest mierzona i zawraca w kierunku urządzenia, które dokonuje odczytu wiązki.

Oprócz tego rodzaju laserowej miarki istnieją również dokładniejsze dalmierze interferometryczne. Są one szybsze i bardziej precyzyjne, jednak bywają także narażone na usterki mechaniczne. Stosowanie ich nie jest zalecane na zewnątrz, gdzie temperatura mogłaby negatywnie wpłynąć na kruchość mechanizmu.

Który dalmierz laserowy wybrać?

Dalmierz laserowy nie tylko powinien posiadać takie podstawowe funkcje jak poziomicę, kątomierz, ale także aparat fotograficzny z celownikiem cyfrowym i kamerą. Dodatkowa funkcja w postaci celownika pozwala na błyskawiczne zlokalizowanie plamki laserowej, która wyznacza punkt pomiarowy. 

Warto przed zakupem sprzętu dowiedzieć się nieco o jego innych opcjach. Na przykład dzięki aparatowi fotograficznemu w dalmierzu laserowym można dokonać zapisu pomiaru razem ze zdjęciem i wszystkimi najistotniejszymi danymi odnośnie do pomiaru.

Dodaj komentarz