Czy istnieją metody zwalczania prusaków, które są bezpieczne dla roślin i zwierząt?
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że kiedy w domu pojawią się prusaki, trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. W tym celu najlepiej wezwać doświadczonych fachowców, którzy przeprowadzą profesjonalne zwalczanie prusaków. Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest gwarancją wytępienia tych groźnych insektów. Jednak czy jest to działanie bezpieczne dla roślin i zwierząt? Jak się pozbyć prusaków, aby nie zaszkodzić organizmom żywym? Sprawdzamy!
Żelowanie, czyli zwalczanie prusaków w bezpieczny sposób
Kiedy w domu pojawią się prusaki, pierwszym pytaniem, które sobie zadajemy, jest to, jak się ich pozbyć. I słusznie, ponieważ owady te stanowią duże zagrożenie. Zwalczanie prusaków nie musi być wcale groźne, ani dla zwierząt, ani dla roślin czy ludzi.
Żelowanie to bezinwazyjna metoda, która jest dzisiaj najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak się pozbyć prusaków. Okazuje się, że wystarczy odrobina specjalistycznego żelu, aby w krótkim czasie zlikwidować całą populację. Spożywany przez prusaki żel działa na nie zabójczo. Oznacza to, że zawiera on truciznę, jednak nie stanowi zagrożenia dla roślin, z którymi nie ma kontaktu, ponieważ rozkłada się go na powierzchniach.
Zwierzęta również zwykle nie są zagrożone, ponieważ żel umieszczony jest w zakamarkach, do których psy czy koty nie mają dostępu. Jeśli jest inaczej, należy trzymać zwierzęta domowe z daleko od miejsc, w których rozłożono żel. Profesjonalne żelowanie przeprowadza między innymi Stander, która ma wiedzę i doświadczenie, dzięki którym wie doskonale, jak pozbyć się prusaków z domu, nie zagrażając mieszkańcom – https://www.stander.pl/uslugi/skuteczne-sposoby-na-zwalczenie-karaluchow-prusakow-i-karaczanow/.
Prusaki – jak wytępić domowym sposobem
Kolejne bezpieczne dla roślin i zwierząt metody na prusaki to domowe sposoby walki z tymi szkodnikami. Jak robić to skutecznie? Za najlepszy domowy sposób na prusaki uznaje się mieszankę kwasu borowego z cukrem. Podobnie jak w przypadku specjalistycznego żelu, trucizna jest rozkładana w miejscu bytowania insektów. Brak w tym przypadku zagrożenia dla roślin, a jeśli chodzi o bezpieczeństwo zwierząt, jest uzależnione od miejsc, w których umieszczono truciznę. Tym samym poziom zagrożenia jest taki sam w przypadku obu tych metod na prusaki. Jak wytępić je skuteczniej – metodą profesjonalną czy domową? W tej kwestii nie ma wątpliwości – żelowanie jest o wiele bardziej efektywne. Dlatego też, zastanawiając się, który sposób wybrać, zdecydowanie lepiej zwrócić się ku profesjonalnym metodom.
Alternatywne rozwiązania
Obecnie zwalczanie prusaków może się odbywać również na wiele innych sposobów. Warto wymienić choćby oprysk pod ciśnieniem. Szczegółowe opryskanie cieczą z trucizną powoduje szybką likwidację owadów. Jednak decydując się na to rozwiązanie, trzeba mieć świadomość zagrożenia dla roślin i zwierząt. Przed przeprowadzeniem zabiegu należy wyprowadzić z obiektu wszystkie zwierzęta oraz wynieść rośliny. Mogą one tam wrócić dopiero po pewnym czasie od zakończenia zabiegu.