Budowa dachu – co warto o niej wiedzieć?
Budowa dachu powinna stanowić jedną z najbardziej przemyślanych inwestycji w naszym domu. Dach jest bowiem nie tylko jego wizytówką, ale przede wszystkim ma gwarantować bezpieczeństwo i wydajność energetyczną.
Budowa dachu to koszt sięgający kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania inwestycji oraz użytych w niej materiałów. Już na początku prac warto zatem zastanowić się jak je przeprowadzić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Mowa np. o remoncie dopiero co po zakończonej inwestycji.
Co do ogólnej zasady, na pewno warto na dach spojrzeć jak na pewną całość, sprawnie działający mechanizm, którego poszczególne części decydują o poprawnym funkcjonowaniu całości. Pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować uzyskamy decydując się na dach z jednej ręki – a więc od jednego producenta.
Budowa dachu – jakość produktów ma znaczenie
Dach, z racji swojej wielkości i funkcji, jaką pełni, stanowi jeden z newralgicznych części budynku. Tutaj łatwo mści się oszczędność na jakości użytych materiałów, bądź też ich nieprawidłowy montaż.
Warto wiedzieć, że przez dach „ucieka” do 25% ciepła. Straty te powodowane są często mostkami termicznymi powstającymi w punktach, w których brakuje odpowiedniego zabezpieczenia. W efekcie ciepło przedostaje się przez przegrodę dachową, nasze poddasze się wyziębia, a rachunki rosną. Aby do tego nie dopuścić, zainwestujmy w odpowiedni materiał izolacyjny, który może skutecznie ograniczyć utratę ciepła.
Budowa domu – zwróć uwagę na przejścia
Każde przejście w połaci dachu stanowi zagrożenie rozszczelnienia całego systemu, dlatego jednym z największych wyzwań stojących przed dekarzem są obróbki. Dekarze do obróbki komina, lukarn czy okien dachowych wykorzystują głównie blachę lub taśmy uszczelniające.
Przewagą taśmy jest jej elastyczność, trwałość i łatwość montażu. Dekarz nie musi mieć specjalistycznych narzędzi do cięcia i wyginania blachy.
Ważne, aby jakość tak materiału pokryciowego, jak i stosowanych akcesoriów była jak najwyższa. Tylko oryginalne produkty z gwarancją producenta dają inwestorom pewność, że produkt będzie funkcjonował prawidłowo przez lata i nie będą przyczyną kosztownych remontów dopiero co wybudowanego domu.
fot. materiały prasowe
trzeba też znaleźć dobrego wykonawce