Bramy garażowe – wskazówki i porady

Bramy garażowe

Solidna brama garażowa to bezpieczeństwo samochodu i wygoda w codziennym użytkowaniu. Nowoczesne technologie umożliwiają stworzenie bram skrojonych na potrzeby indywidualnego klienta aby jak najlepiej sprostać jego wymaganiom. A te są różne: lokalizacji garażu, ilość miejsca przed nim, wielkości samego garażu i oczywiście budżet, jakim klient dysponuje.

Rodzaje bram garażowych

Obecnie bramy garażowe występują w kilku wariantach. W przypadku większych podjazdów sprawdzi się brama uchylna, która otwiera się ku górze ale jej dolna część wysuwa się wówczas na zewnątrz, stąd wymagana jest większa przestrzeń przed nim. W przypadku ograniczonego miejsca na podjeździe, bądź gdy garaż stoi tuż przy ulicy, polecane są bramy segmentowe lub rolowane. Bramy segmentowe otwierają się ku górze bądź na boki, nie wychodząc przy tym nie wychodząc poza garaż. Bramy te podzielone są na segmenty, które zwykle są ocieplone, co jest zaletą w przypadku ogrzewanych garaży w domach jednorodzinnych. Bramy rolowane przypominają swoja konstrukcją rolety okienne i dzięki temu zajmują najmniej miejsca. Są przy tym najdroższe i występują wyłącznie z napędem elektrycznym. Najstarszym ale i najtańszym rodzajem są tradycyjne bramy rozwierane, składające się z jednego lub dwóch skrzydeł. Niestety zajmują sporo miejsca przed garażem i nie zawsze można założyć do nich napęd elektryczny. Obecnie stosuje się je głównie do garaży z przeznaczeniem na pomieszczenie gospodarcze, znajdujących się w odrębnym niż dom budynku.

Brama garażowa pojedyncza czy podwójna?

Pojedyncza brama garażowa to możliwość wyboru pomiędzy napędem elektrycznym lub otwieraniem ręcznym. Ponadto mniejszy otwór to też mniejsze straty ciepła podczas otwierania oraz niższe zużycie energii w przypadku automatu. Niestety taka brama zmniejsza też pole manewru podczas parkowania w garażu. Brama podwójna znacznie ułatwia parkowanie dzięki szerszemu wjazdowi. Niestety jest to zawsze opcja droższa, gdyż występuje wyłącznie w opcji z napędem elektrycznym. Warto zaznaczyć, że otwieranie podwójnej bramy wymaga większego zużycia energii a także oznacza wyższe straty ciepła niż w przypadku bramy pojedynczej. Jak widać trudno tu o jednoznaczną ocenę a decyzję należy podjąć w oparciu o indywidualne potrzeby.

Brama garażowa pojedyncza

Co jeszcze warto wiedzieć o bramach garażowych?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na te aspekty, które  będą decydowały o wygodzie codziennego użytkowania. Z pewnością są nimi: materiał z jakiego wykonana jest brama, solidność konstrukcji oraz niezawodność mechanizmu napędu elektrycznego. Jeżeli mamy ocieplany garaż to najlepiej sprawdzają się bramy segmentowe, gdyż zapewniają najwyższy stopień ochrony termicznej i akustycznej. Warto wybrać bramę, której mechanizm otwierania jest stosunkowo cichy. W przeciwnym razie stanie się to uciążliwe zarówno dla nas jak i sąsiadów. Dobra brama garażowa to również taka, która jest profesjonalnie zamontowana i posiada gwarancję producenta.

Dodaj komentarz