Białe wykwity na kostce brukowej – jak je usunąć?

Na kostce brukowej pojawiają czasami białe wykwity, co  wygląda trochę nieestetycznie. Jak bezpiecznie je usunąć i przywrócić kostce piękny wygląd?

Co to są białe wykwity?

Białe wykwity na kostce brukowej to wapienny osad, który jest zjawiskiem naturalnym i niegroźnym dla trwałości kostki brukowej. Powstaje w wyniku stabilizowania się i twardnienia betonu w reakcji na działanie zmiennych warunków pogodowych. Dochodzi do tego, ponieważ praktycznie każdy cement, z którego wykonuje się kostkę brukową, zawiera w swoim składzie związki wapnia, które wchodzą w reakcję z wilgocią pochodzącą z opadów. Czasami biały nalot na kostce brukowej jest efektem nieprawidłowo wykonanej podbudowy kostki.

Wapienne wykwity najczęściej pojawiają się chwilę po ułożeniu kostki brukowej i zwykle znikają same po kilku miesiącach. Jeśli nie znikną lub są bardzo uporczywe warto pomyśleć o ich likwidacji. Można to zrobić czyszcząc nawierzchnię przy użyciu myjki ciśnieniowej. Innym rozwiązaniem jest piaskowanie lub szlifowanie powierzchni poszczególnych elementów. Piaskowanie to czynność dość pracochłonna i mało skutecznie. Niesie ze sobą również ryzyko uszkodzenia kostki brukowej.

Rozwiązaniem polecanym przez specjalistów jest chemiczne czyszczenie kostki brukowej, tzw. ługowanie. Wykorzystuje się do tego celu niskoprocentowym roztwór kwasu octowego, solnego lub mrówkowego. W miejscach, gdzie pojawiły się wykwity należy ułożyć kompresy nawilżone odpowiednim środkiem. Po wykonaniu ługowania nawierzchnię należy umyć za pomocą wody z dodatkiem detergentu.

Białe wykwity, mimo że nie są groźne dla kostki brukowej, to sprawiają, że nawierzchnia przed domem wygląda mało estetycznie. Jednak nie jesteśmy w tym temacie całkowicie bezradni.

Białe wykwity na kostce brukowej - jak je usunąć?

źródło: Libet

One comment

Dodaj komentarz