5 największych wpadek początkującego ogrodnika
Odpowiednia pielęgnacja ogrodu wymaga dość dużej wiedzy i pewnego doświadczenia. Zwłaszcza początkującym ogrodnikom zdarzają się mniejsze lub większe pomyłki. Nie należy jednak się zniechęcać – w końcu najlepiej uczyć się właśnie na błędach! Sprawdź, jak ogrodowe niepowodzenia przekuć w sukces.
Specjaliści z firmy Ziemovit przedstawiają 5 najczęstszych błędów popełnianych przez poczatkujących ogrodników i radzą, jak ich unikać lub minimalizować ich efekty.
Zły dobór roślin do ogrodu
Częstym błędem jest kierowanie się przy wyborze roślin wyłącznie estetyką. Tymczasem każdy gatunek ma swoje wymagania pod względem:
- nasłonecznienia,
- rodzaju gleby,
- odporności na wiatr i inne czynniki atmosferyczne,
- stopnia wilgotności powietrza i podłoża.
Właśnie dlatego należy najpierw określić warunki, jakie panują w ogrodzie, a dopiero potem wybrać konkretne odmiany roślin i dopasować je do poszczególnych stanowisk. Zły dobór gatunków sprawi, że rośliny nie będą w pełni się rozwijać lub szybko obumrą.
Zbyt gęste sadzenie roślin w ogrodzie
Istotne jest nie tylko dopasowanie roślin do rodzaju gleby czy poziomu nasłonecznienia, ale także ich odpowiednie rozplanowanie. Nie mogą one bowiem rosnąć zbyt gęsto – zaczynają wtedy konkurować ze sobą o dostęp do światła i składników odżywczych. Należy również pamiętać, że gatunki wieloletnie z roku na rok zwiększają swoje rozmiary. Warto więc wziąć to pod uwagę przy planowaniu ogrodu, by nie być zmuszonym do późniejszego przesadzania roślin.
Przycinanie gałęzi tępym narzędziem
Tępy sekator lub piła miażdżą końcówki przycinanych gałęzi – zamiast czystego cięcia pojawia się więc trudne do regeneracji uszkodzenie. Roślina staje się tym samym mniej odporna na choroby i zakażenia.
Podlewanie roślin w ogrodzie o nieodpowiedniej porze dnia
W czasie upałów podlewanie roślin w ogrodzie jest szczególnie ważne. Warto jednak pamiętać, by nawadniać rośliny nie w godzinach największego nasłonecznienia, lecz wczesnym rankiem lub wieczorem. Chłodna ziemia lepiej chłonie wilgoć, a zroszone liście zdążą wyschnąć przed południem.
Podlewanie o najcieplejszej porze dnia sprawia, że woda, zamiast być wchłaniana, paruje, a krople na liściach działają jak soczewki i mogą doprowadzić do poparzenia rośliny (objawem są brązowe plany na liściach).
Zbyt obfite nawożenie roślin w ogrodzie
Nadmierne stosowanie nawozu prowadzi do wytrącania się do gleby soli mineralnych, a więc do zbytniego zasolenia podłoża. To z kolei utrudnia roślinom pobieranie wody i może powodować ich usychanie.
Należy pamiętać, by zawsze dopasowywać ilość i rodzaj nawozu do potrzeb konkretnych roślin i właściwości gleby. Przed zastosowaniem preparatów warto zapoznać się z instrukcją, w której są zawarte informacje o odpowiednich proporcjach i warunkach używania danego środka. Nie powinno się również nawozić świeżo posadzonych roślin – preparatów wspomagających można użyć dopiero po 14 dniach. W ofercie fimy Ziemovit znajdziesz szeroki wybór nawozów płynnych, granulowanych i długodziałających, dzięki którym zapanujesz nad swoim ogrodem.
ja właśnie popełniłem ten błąd i za gęsto posadziłem roślinki :/