3 sposoby na ozdobienie ścian za pomocą paneli

3 sposoby na ozdobienie ścian za pomocą paneliTapeta, farba czy klinkier to nie jedyne materiały, dzięki którym ozdobisz ściany w mieszkaniu. Dużą popularnością cieszą się ostatnio panele ścienne. W jaki sposób możesz je układać? Jak dopasować ich kolor do pomieszczenia? Poznaj odpowiedzi na te pytania, a zarazem 3 pomysły na nietypowe wykorzystanie paneli.

Moda na panele ścienne powróciła do polskich mieszkań. Dzięki nowocześniejszym materiałom panele nie przypominają już dawnej nieciekawej boazerii. Tym razem są one wykonane z trwałych i łatwych w montażu płyt MDF niewymagających dodatkowych zabezpieczeń. W jaki sposób można je układać na ścianie? Poznaj 3 sposoby polecane przez specjalistów Dobre Dla Domu.

Sypialnia: panele montowane pionowo na całej ścianie

Panele ścienne w sypialni mogą z powodzeniem zastąpić tapety czy kolorowe farby. Aby prezentowały się elegancko, a jednocześnie nie pomniejszały całej przestrzeni, ułóż je tylko na jednej ścianie. Może to być wolna przestrzeń za łóżkiem, która zazwyczaj jest pusta, lub gładka ściana za komodą. Pamiętaj też, że jeśli decydujesz się na montaż paneli od podłogi aż po sufit, warto układać je pionowo. Prostopadłe do podłoża pasy desek sprawią bowiem, że cały pokój wyda się optycznie wyższy.

Kolor paneli ściennych w sypialni najłatwiej dopasować do mebli – łóżka, szafy i komody. Jeśli wyposażenie pokoju jest utrzymane w jasnych, kremowych barwach, deski na ścianie również powinny mieć podobny odcień.

Salon: panele montowane pionowo na fragmentach ścian

W salonie panele ścienne możesz układać podobnie jak w sypialni. Jeżeli jednak zależy Ci na uzyskaniu bardziej nowoczesnego efektu, spróbuj nieco zmodyfikować to rozwiązanie. Tym razem zamontuj pojedyncze pionowe pasy paneli tylko na fragmentach ścian. Może to być przestrzeń za telewizorem, komodą, kanapą lub miejsce całkowicie niezasłonięte meblami. Co zrobić z tak ułożonymi deskami? Zawieś na nich ramki ze zdjęciami z ważnych wydarzeń lub spotkań. Dzięki temu stworzysz oryginalną galerię fotografii.

Kolor pojedynczych pasów z paneli powinien wyróżniać się na tle ściany. Jeśli więc wykorzystałeś białą farbę, deski powinny być utrzymane w odcieniach kremowych lub ciemnobrązowych – zależnie od tego, jak duży kontrast chcesz uzyskać. Pamiętaj tylko, aby barwa paneli nie odbiegała zbytnio od koloru widocznego na podłodze. Inaczej cała aranżacja wyda się nieprzemyślana.

Kuchnia i jadalnia: panele montowane poziomo na połowie ściany

Panele ścienne świetnie sprawdzą się także w kuchni i jadalni. W tych pomieszczeniach panele mogą stanowić nie tylko dekorację, lecz także dzięki nim zabezpieczysz ściany przed zabrudzeniami! Jak to zrobić? Ułóż deski pomiędzy szafkami stojącymi i wiszącymi. Aby było Ci łatwiej, każdy panel montuj równolegle do kuchennych blatów. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będziesz musiał przycinać pojedynczych desek.

Kolor paneli ściennych w kuchni i jadalni powinien być jak najbardziej neutralny. W pomieszczeniu tym ważniejsze są bowiem szafki i całe wyposażenie. Bez obaw możesz wybrać panele ścienne Dobre Dla Domu w kolorze białym, bo płyty MDF wyczyścisz nawet z trudnych do usunięcia plam. Wystarczy tylko wilgotna szmatka nasączona płynem do mycia laminatów.

Który sposób montażu paneli ściennych uważasz za najlepszy? A może masz inny pomysł na ich wykorzystanie? Zrealizuj go z materiałami dostępnymi na stronie Dobre Dla Domu. Znajdziesz tam panele ścienne i wszystkie akcesoria niezbędne do prawidłowego układania laminatów.

Dodaj komentarz